İlk dəfə 2025-ci ildə Rusiya “Şahed”lərlə Ukraynaya hücum etmədi
Bəyəndim (1) Bəyənmədim (0)
Aprelin 1-nə keçən gecə 2025-ci ildə Rusiya ordusunun Ukrayna ərazisinə “Şahed” tipli kamikadze dronlarını buraxmadığı ilk gecə idi. Bunu Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Hərbi Hava Qüvvələrinin statistikası sübut edir. Faktı Ukrayna Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurası yanında dezinformasiyaya qarşı mübarizə mərkəzi də təsdiqləyib.
“RBC-Ukrayna” qeyd edib ki, Hərbi Hava Qüvvələri sonuncu dəfə martın 31-i bazar ertəsi səhər saat 04:34-də Rusiya “Şahed”lərinin hərəkəti barədə məlumat verib.
Ukrayna Hərbi Hava Qüvvələri gecə ərzində Rusiyanın iki Kh59/69 qanadlı raketini vurduğunu bildirib. Hesabatda dronlardan bəhs edilmir.
Keçən ilin payızından bəri Rusiya demək olar ki, hər gecə Ukrayna ərazisinə hücum dronları ilə hücum edir. Bir qayda olaraq, gecə ərzində müxtəlif hədəflərə 100-dən çox dron buraxılıb. Dron hücumlarının olmadığı əvvəlki gecə dekabrın 10-na keçən gecə idi. Sonra fasilənin səbəbi pis hava şəraiti olduğu bildirildi. Bundan əvvəl oktyabrın 14-də atışmada fasilə qeydə alınıb.
Pilotsuz təyyarələrin hücumlarına fasilə verilməsi hərbi əməliyyatların dayandırılması və cəbhəyanı ərazilərin atəşə tutulması demək deyil. Xüsusilə, cəbhə xəttinə yaxın yerləşən Nikopola hücumlar, o cümlədən pilotsuz təyyarələrdən istifadə edildiyi bildirilir. Zərbələr idarə olunan bombalardan da istifadə edilir.