ABŞ NATO ölkələrini alyansdan çıxmaq təhlükəsi ilə manipulyasiya edir
Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Sergey Ryabkov hesab edir ki, ABŞ administrasiyasının ölkəni NATO-dan çıxarmaq niyyəti çətin ki, alyans üzvlərinə təsir etmək üçün bir üsuldur.
"Mən bunun baş verəcəyini düşünmürəm. Düşünürəm ki, hazırkı ABŞ administrasiyasının istifadə etdiyi ritorikada, lüğətdə, leksikonda müəyyən dərəcədə cəsarət var. Düşünürəm ki, bu, "NATO atı"na təkan vermək üçün istifadə edilə bilən şifahi qamçı elementidir", - Ryabkov Afina jurnalının redaktoruna müsahibəsində deyib.
"Onların dağılması üçün mənim üçün tamamilə ağlasığmaz bir şey baş verməli idi. Mən buna inanmıram. (Avropa və Amerika elitaları arasında təhlükəsizlik sahəsində ən sıx əməkdaşlığa əsaslanan əlaqə onilliklərdir davam edir" Rusiya xarici işlər nazirinin müavini deyib.
Bu arada Ryabkov qeyd edib ki, ABŞ-ın hərbi xərcləri artmaqda davam edir. "Amerikanın hərbi xərclərində, eləcə də təhlükəsizlik orqanlarına ümumi xərclərdə davamlı artım var. Bu, artıq bir trilyon dolları keçib, inanılmaz rəqəmdir", - nazir müavini bildirib.
Bundan əvvəl Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov da ABŞ-ın hərbi blokdan çıxma ehtimalına oxşar qiymət vermişdi. "Mən amerikalıların NATO-nu tərk edəcəklərini düşünmürəm. Ən azı, ABŞ prezidenti Donald Tramp heç vaxt bunun baş verə biləcəyinə eyham vurmayıb", - Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin saytında dərc olunan müsahibənin mətnində deyilir.