Polşa Rusiyadan gələn təhlükəyə görə məcburi hərbi təlimlər tətbiq edə bilər
Polşa Rusiyadan gələn təhlükə səbəbindən məcburi hərbi təlim tətbiq edə bilər. Polşa icbari hərbi təlimi nəzərdən keçirir. Hərbi hazırlıq əhalinin bütün təbəqələrini əhatə edəcək.
Bu barədə Polskіe Radio xəbər verir.
Polşada məcburi hərbi xidmətin dayandırılması məsələsi müzakirə olunur. Polşa Silahlı Qüvvələrinin əməliyyat komandiri general-mayor Maçey Kliş bunun zəruri ehtiyatların yaradılmasının qaçılmaz addım olduğunu bildirib.
Onun sözlərinə görə, Finlandiya nümunəsi ehtiyatda olan hərbçilərin formalaşdırılmasının effektiv modelini nümayiş etdirir: 5,5 milyon nəfər əhalisi olan ölkədə bir milyona yaxın ehtiyatda olan hərbçi var. Polşada bu, 7 milyon ehtiyatçı deməkdir, halbuki onların indiki sayı cəmi 300 mindir.
Kliş qeyd edir ki, əsgərin təlimi ən azı 40 gün çəkir və hərbi ehtiyaclar, ölkənin iqtisadi imkanları arasında balans tapmaq vacibdir. O hesab edir ki, hərbi xidmətin dayandırılması qaçılmaz qərardır.
Hərbi çağırışın bərpasının tərəfdarı olan briqada generalı Yaroslav Kraszewski fərqli mövqe bildirir. Onun fikrincə, hərbi hazırlıq hamı üçün məcburi, xidmət müddəti isə altı ay olmalıdır. O, həmçinin İsraildə baş verənlərə bənzər qadınların hərbi xidmətə çağırılmasını təklif edir.