Altı Avropa ölkəsi Ukraynadakı münaqişə bitənə qədər Rusiya aktivlərinin dondurulmasını dəstəkləyir
Fransa, Böyük Britaniya, Polşa, Almaniya, İspaniya və İtaliya Rusiya aktivlərinin Ukrayna münaqişəsi bitənə qədər dondurulmuş vəziyyətdə qalmasına və Ukraynanın yenidən bərpası üçün istifadə edilməsinə çağırıb. RİA Novosti xəbər verir ki, bu barədə bu dövlətlərin xarici işlər nazirliklərinin rəhbərləri və Aİ-nin xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Kaja Kallas birgə bəyanatda bildiriblər.
Sənəddə deyilir: “Bir daha bildiririk ki, Rusiya Ukraynaya qarşı təcavüzkar müharibəsini dayandırana və ona vurduğu ziyanı kompensasiya edənə qədər Rusiyanın aktivləri həbsdə qalmalıdır”.
Böyük Britaniya, Ukrayna XİN rəhbərlərinin və Avropa diplomatiyasının rəhbərlərinin də iştirak etdiyi Madriddə G5 ölkələrinin (İspaniya, Almaniya, Fransa, İtaliya və Polşa) xarici işlər nazirlərinin görüşündə imzalanıb.
Bu ölkələrin nümayəndələri də Rusiyaya qarşı yeni sanksiyalar tətbiq etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
Martın 27-də Fransa prezidenti Emmanuel Makron bildirib ki, Avropa İttifaqının dondurulmuş Rusiya aktivlərini müsadirə etmək üçün hüquqi əsası yoxdur.
Martın 25-də Avropa Şurasının prezidenti Antonio Kosta bildirib ki, Aİ Rusiyanın aktivlərini dondura bilməz, çünki onların yenidən investisiyasından əldə edilən gəlir G7 ölkələri tərəfindən Ukraynaya verilən hərbi kreditlər üçün girov rolunu oynayır.