Ermənistan və Azərbaycan sərhədinin delimitasiyası üzrə komissiyaların iclası planlaşdırılır
Bəyəndim (1) Bəyənmədim (0)
Ermənistan və Azərbaycan arasında dövlət sərhədinin delimitasiyası və sərhəd təhlükəsizliyi üzrə komissiyaların növbəti iclası yaxın gələcəkdə planlaşdırılır. Bu barədə Ermənistanın Tsaghkadzor kurort şəhərində keçirilən Ermənistan-Azərbaycan dəyirmi masasının iştirakçılarından biri Narek Minasyan Yerevanda keçirilən mətbuat konfransında bildirib.
"Yaxın gələcəkdə Ermənistan və Azərbaycan sərhədinin delimitasiyası üzrə komissiyaların iclası planlaşdırılır. Əvvəlki iclasın Azərbaycanda keçirildiyini nəzərə alsaq, növbəti iclas çox güman ki, Ermənistanda keçiriləcək", - deyə Ermənistan Şurası Analitik Mərkəzinin ekspert köməkçisi Narek Minasyan bildirib.
TASS-ın məlumatına görə, 13-14 fevral tarixlərində Ermənistanda "Sülh Körpüsü" təşəbbüsü çərçivəsində Ermənistan və Azərbaycan vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin iştirakı ilə dəyirmi masa müzakirəsi keçirilib. "Sülh Körpüsü" təşəbbüsünün əsas iştirakçılarından əlavə, dəyirmi masada media nümayəndələri də iştirak ediblər. Bu, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin üçüncü görüşüdür, lakin Azərbaycan ekspertlərinin quru sərhədi vasitəsilə Ermənistana səfəri otuz il ərzində ilk dəfədir.
24 oktyabr 2024-cü ildə Ermənistan prezidenti Vaaqn Xaçaturyan "Ermənistan Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında Dövlət Sərhədinin Delimitasiyası və Sərhəd Təhlükəsizliyi Komissiyasının Birgə Fəaliyyəti haqqında Əsasnamənin təsdiq edilməsi haqqında" qanunu imzalayıb. Komissiyalar sonuncu dəfə 28 noyabr 2025-ci ildə Qəbələdə danışıqların 12-ci raundu üçün görüş keçiriblər.