Gürcüstan Saakaşvilinin Partiyasını qadağan etmək istəyir
Bəyəndim (0) Bəyənmədim (0)
Gürcüstan Saakaşvilinin Vahid Milli Hərəkat Partiyasını qadağan etmək istəyir. Vahid Milli Hərəkat Partiyasnı Gürcüstanın keçmiş prezident Mikheil Saaklilarş tərəfindən təsis edilib. Bu, onunla əlaqəli tərəflərə də aiddir.
Bunu “Gürcü arzusu” partiyasının liderlərindən biri Mamuka Mdinaradze deyib.
“Gürcü Arzusu” müxalifət partiyalarını, xüsusilə Vahid Milli Hərəkat Partiyası və onun müttəfiqlərini konstitusiyaya zidd kimi tanımaq tələbi ilə Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət etməyi planlaşdırır.
Bu qərar partiyanın yaratdığı müvəqqəti istintaq komissiyasının rəyinə əsaslanır. Mdinaradze bəyan edib ki, bundan sonra bu partiyalar daha yerli seçkilərdə iştirak edə bilməyəcək və onların fəaliyyətinə qadağa qoyulacaq.
Mdinaradze həmçinin vurğulayıb ki, müxalifət yerli hakimiyyət orqanlarına seçkilərdə iştirak etməyəcəyini iddia etsə də, əslində onların iştirakı qeyri-mümkün olacaq. Bu, onun fikrincə, Gürcüstanın konstitusiya quruluşunu və sabitliyini təmin edir.
Onun sözlərinə görə, istintaq komissiyası Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət üçün hüquqi əsas yaradacaq.
“İndiki mərhələdə aydındır ki, istintaq komissiyasının rəyi bu partiyaların konstitusiyaya zidd olduğunun tanınması üçün ciddi hüquqi əsas olacaq və biz əminik ki, Konstitusiya Məhkəməsi də obyektiv qərar verəcək. “Vahid Milli Hərəkat” kollektivi bundan sonra nəinki yerli seçkilərdə, hətta bu ölkədə keçirilən heç bir anti-konstitusiya seçkilərində iştirak edə bilməyəcək konstitusiyaya zidd olaraq tanınıb və fəaliyyəti qadağan edilib!"- Mdinaradze qeyd edib.
Həmin brifinqdə o, “Gürcü arzusu”nun parlamentdə yaratdığı müvəqqəti istintaq komissiyasının səlahiyyətlərini genişləndirdiyini açıqlayıb.