2024-cü ildə Rusiya vətəndaşlığını qəbul edən əcnəbilərin sayı rekord səviyyədə aşağı düşüb
2024-cü ildə 209 min əcnəbi Rusiya vətəndaşlığını qəbul edib ki, bu da son beş ildə ən aşağı göstəricidir. Müqayisə üçün deyək ki, 2023-cü ildə 378 min nəfər 2022-ci ildə 691 min Rusiya vətəndaşlığını qəbul edib;.
Daxili İşlər Nazirliyi kəskin azalmanı 2022 və 2023-cü illərdə Rusiya Federasiyasının "yeni bölgələrinin" bir çox sakinlərinin sadələşdirilmiş qaydada Rusiya pasportlarını alması ilə izah etdi. Bununla belə, son müharibədən əvvəlki ildə daha çox əcnəbi Rusiya vətəndaşlığını aldı - 735 min nəfər.
Rusiya Federasiyasından deportasiya edilən əcnəbilərin sayı, əksinə, əhəmiyyətli dərəcədə artaraq 145 mindən 190 min nəfərə çatıb.
2024-cü ildə həmvətənlərin köçürülməsi proqramı çərçivəsində Rusiya Federasiyasına köçənlərin sayı da son 14 ildə azalıb, cəmisi 31,7 min nəfər bu fürsətdən yararlanıb. 2023-cü ildə 45,1 min, 2022-ci ildə - 64,8 min nəfər Rusiyaya köç edib. Daxili İşlər Nazirliyi bunu proqramda iştirak üçün tələblərin sərtləşdirilməsi ilə əlaqələndirib: 2024-cü ildən miqrantlar rus dilini kifayət qədər səviyyədə bilmələrini təsdiqləməlidirlər.